У цій статті поговоримо про акустичні панелі, або дифузори. Відповімо на запитання: що таке акустичний дифузор, який принцип дії, у якому вигляді випускається, у чому вигода кінцевого користувача.
Життєве сприйняття акустичної панелі полягає в тому, що вона затримує та поглинає звук. Дійсно, на ринку є категорія будівельних матеріалів у вигляді панелей, які застосовуються для звукоізоляції поверхонь.
Щоб уникнути плутанини, одразу назвемо нашу панель акустичним дифузором. Він являє собою пристрій, який, навпаки, відштовхує та розсіює звук усередині приміщення. Це досягається як за рахунок матеріалу, що зветься акустичний поролон, так і завдяки особливому розташуванню елементів конструкції - осередків. Тому говорячи про акустичну панель, ми однозначно маємо на увазі акустичний дифузор.
Як зрозуміло з назви, мета його – розсіювати звукову вібрацію. Звернемося до фізики, а саме: акустики приміщень. Природа звукових хвиль характеризується впорядкованістю до моменту зустрічі з поверхнею, що відбиває. Але як тільки звукові хвилі, що виходять з джерела, наштовхуються на перешкоду (стіни або предмети обстановки), вони ламають свою структуру, накладаючись один на одного. В останньому випадку інтерференція хвиль створює фоновий шум, який значно погіршує якість звуку та негативно впливає на органи слуху людини. Щоб прибрати шум і покращити звучання, для акустичної корекції приміщення застосовують дифузори.
Ще одна особливість дифузора полягає у його здатності змінювати частоту звуку. Він збільшує так званий час реверберації, що надає звучанню ефекту об'ємності навіть у невеликих приміщеннях. Зазвичай реверберація проявляється у поступовому згасанні високочастотного звуку до низькочастотного при багаторазових відбиття звукових хвиль. Крім цього, дифузор здатний погасити ефект «відлуння». Коли у великих приміщеннях звук відбивається від гладких поверхонь і створює відгомони, а також деренчання.
Легко зрозуміти принцип дії, якщо уявити матрицю, на якій розташовані осередки однакової ширини. Звукова хвиля, досягаючи цієї матриці, змінює частоту залежно від глибини осередків. Якщо висловитись точніше, ранні відбиття звуку від поверхонь затримуються і коливання звуку пом'якшуються. Так досягається необхідна частота звуку, прийнятна для вуха людини. Принцип дії дифузора ґрунтується на математичній моделі квадратичних рядів, відкритій німецьким фізиком-акустиком Манфредом Шредером. Особливістю дифузора Шредера є уловлювання звукової хвилі практично під будь-яким кутом падіння. Цей пристрій працює в основному в діапазоні середніх частот (СЧ), тобто 0,2 кГц-5 кГц.
Слух дорослої здорової людини комфортно сприймає звуки в діапазоні 2кГц-5кГц, хоча нижній поріг слуху починається вже з 20 Гц.
Отже, дифузор пом'якшує коливання звуку в приміщенні і трохи збільшує затримку, що робить комфортною для нашого слуху. Музика звучить чіткіше, без провалів та стороннього шуму, а людська мова сприймається без дефектів дикції.
Елементи виготовляють із натуральних порід дерева у вигляді МДФ і надають різноманітне забарвлення. Також осередки виконують з акустичного поролону, спеціального пінополіуретану. Акустична панель може бути односторонньою та двосторонньою. Конструкція панелі естетично прекрасна, підходить будь-якому інтер'єру і сама може бути прикрасою приміщення. Монтаж здійснюється на стіну, стелю, вписується в елементи декору. Дифузори з акустичного поролону мають малу вагу і гнучкі за своєю структурою.
Хоча є інший тип пристроїв – дифузор Skyline, який можна віднести до «важкоатлетів». Це стійка конструкція з твердих порід дерева (вага може досягати 15 кг), що встановлюється у великих приміщеннях. Забезпечує неймовірну красу та чистоту звучання, наприклад, у концертних чи органних залах, а також при організації домашнього кінотеатру.
Якщо зробити попередній висновок із вищесказаного, дифузори значно покращують загальну акустику приміщення.
Якщо Ви плануєте отримати звучання вищого класу за доступні кошти, акустичні дифузори можуть стати якщо не єдиним, то цілком виправданим вибором.