Будівельна акустика – знаєте як?

  • 17 жовтня 2022 23:20:21
  • Відгуків: 0
  • Переглядів: 755
  • 0

Коли ми говоримо будівельна акустика, то в теорії та на практиці маємо на увазі в першу чергу акустичне поділ двох приміщень усередині будівлі або будівлі як такої та зовнішнього середовища. У цій статті мова піде про основні поняття та аспекти будівельної акустики та їх практичне застосування.

Основна ідея будівельної акустики

Щоб серйозно займатися будівельною акустикою, ми повинні спочатку ввести основні поняття, а потім пов'язати ці поняття один з одним таким чином, щоб завжди було зрозуміло, яке завдання ми вирішуємо в рамках будівельної акустики. Це може здатися сухою теорією, але вона потрібна для того, щоб наша процедура, що призвела до успішного вирішення в одному випадку, переносилася на інший.

Основою є поділ на вихідні та прибуткові приміщення. Тільки якщо ми чітко визначимо простори, між якими хочемо визначити акустичні параметри, ми зможемо створити систему переносів, що добре переноситься. Як правило, це дві кімнати одна над одною, розділені стелею/підлогою, але це можуть бути і кімнати, суміжні на одному поверсі, або навіть опосередковано суміжні кімнати, залежно від вимог архітектора або замовника.

Наступним кроком у аналізі акустики будівлі є вибір типу передачі звуку, у якому хочемо зосередитися. В основному він може бути трьох видів:

  • Передача повітрям, джерелом якої є будь-який звичайний звук, наприклад мова. Такий звук поширюється повітрям, а потрапляючи на стіни приміщення, частково проходить наскрізь, а частково відбивається.
  • До другої категорії відносяться звуки джерел, що знаходяться в безпосередньому контакті з будівельним матеріалом і стрясають його механічною вібрацією, найчастіше це пристрій, що лежить безпосередньо на землі або поряд зі стіною. Обидві ці категорії, звісно, в повному обсязі виключають одне одного і частково перетинаються.
  • Третій варіант - це так звані звуки кроків, що видаються випадковим чином при ударі об підлогу, такі як кроки, меблі, що рухаються, падаючі предмети тощо.

Звукопередача та звукоізоляція

Але які параметри ми справді хочемо знати? У словнику будівельної акустики ми можемо знайти безліч різних коефіцієнтів, розрахованих у різних одиницях виміру, які дозволяють дуже точно описати розповсюдження звуку по будівлі, але можуть бути незрозумілими неспеціалісту. Більше того, вони марні для нас під час самого будівництва, їхня важливість полягає в тому, що вони дозволяють нам виміряти та порівняти різні види ізоляції, а потім вибрати той, який найкраще відповідає нашим вимогам при реалізації. Коефіцієнти, що використовуються, також часто вказуються в специфікації ізоляційного матеріалу, тому їх знання може допомогти нам при покупці.

Так як там із звукопроникністю та звукоізоляцією? Звукопередача каже нам, який відсоток акустичної потужності проходить через стіну на інший бік. Коли ми стикаємося з коефіцієнтом передачі звуку, наприклад, 0,32 це означає, що пройде 32% акустичної потужності. З іншого боку, звукоізоляція говорить нам, у скільки разів вхідна потужність більша від вихідної. Оскільки це дуже маленькі числа, їх перераховують на децибели (дБ), які ростуть не лінійно, а експоненційно (якби відстань вимірювалася в дБ, то відстань між 1 і 2 дБ була б коротшою, ніж між 3 дБ) та 4 дБ).

Ми завжди можемо виміряти або розрахувати загальну звукоізоляцію тільки для всієї конструкції, а не лише для елемента.

Вплив конструкції на акустику будівлі

Таким чином, результат залежить від індивідуального рішення ізолюючої конструкції. Якщо це проста перегородка, як вона кріпиться до навколишніх елементів, до стелі, стін або підлоги, чи використовувався ще вставний гнучкий шар і так далі. Не вдаючись до подробиць, саме завдяки точним вимірам та розрахункам звукоізоляції різних композитних акустичних блоків (стін, перегородок, перешкод) було встановлено, які види ізоляції є найефективнішими.

По суті, для найбільш ефективної звукоізоляції необхідно якнайкраще, безпосередньо фізично, розділити джерело та прийом. Так, наприклад, використовуйте перегородки з повітряним прошарком, що значно покращує звукоізоляцію. Інший принцип полягає у зменшенні звукових мостів. Це механічні з'єднання, які обов'язково повинні бути в ригелі з конструктивних міркувань, наприклад, ручки, муфти тощо. Звичайно, стіна ніколи не може стояти в повітрі, але за допомогою гнучких матеріалів і тут завжди можна досягти певних покращень.

 

 
Залишити відгук ↓
 
Відгуків ще не було.